Broliai seserys, imkit mane ir skaitykit,

 Ir tatai skaitydami permanykit. [...]

                                                                 M. Mažvydas

 

 

 

 

 

 

Emocinė leksika

 

Žodžiai, kurie perteikia ne tik sąvoką, bet ir žadina vienokius ar kitokius jausmus, nuotaiką – gėrėjimąsi, pritarimą, gailestį piktinimąsi ir kita, – yra emocinė leksika. Jos galime skirti kelias grupes. Šiai leksikai priklauso žodžiai, išreiškiantys emocines žmogaus gyvenimo sferas, pavyzdžiui, reiškiant menkinimą bei niekinimą, kalbama: – Pataikūnė! pataikūnė! tinginė! pajuodėlė!..

Vestuvinėje liaudies dainoje, geraširdiškai ironizuojant bei pašiepiant, vartojami neigiamą subjektyvų vertinimą išreiškiantys sudurtiniai būdvardžiai retadančiai, didžianosiai ir kt.:

Būtų nieko svoteliai,

Kad ne retadančiai.

Būtų nieko svoteliai,

Kad nedidžianosiai.

Būtų nieko svoteliai,

Kad ne didžiapilviai.

Kitoniškas emocijas perteiks mažybinių arba maloninių priesagų vediniai:

Ar žiba žiburėliai,

Ar dega liktorėliai,

Oi, ar laukia mūsų motutė

Iš kelio parvažiuojant.

Šiame liaudies dainos posme daiktavardžius emocingus daro priesagos -ėlis, -ulė. Jeigu pasakytume be jų (žiburiai, liktoriai, motina), to emocinio atspalvio nebeliktų.

Taigi minėtais atvejais žodžio atspalvis priklauso nuo jo darybos.

Žodis tampa emocingas, kai vartojamas perkeltine reikšme, pavyzdžiui, Žemaitės kūryboje: 

– Taigi taigi kaipgis, to dar betrūko... niekas dar čia negirdėjo tavo gerklės! Nežinai gultis prisisprogęs, ne zvaidq kelti!

– Je je, kaip tau, kad niekas daugiau nerūpi, tik gulėti ir kirmėti per dienas naktis! – lengvesniu jau balsu ginčijosi tėvas. – Tau, berods, niekas nerūpi už mano galvos... išsimiegojęs, duonos išsiėdęs, užsimanei vesti. Dar tokią plikę parvedei už ponią ant mano žemės.

Arba: Petronėlė naujai pasityrė turinti dangiškas akis ir aukso kasas, kokių nėra pasaulyje.

Labai įvairias emocijas reiškiame jaustukais:

Karštas, kvapą užimąs garas tirštu, pilku debesiu stovėjo pirtyje. Buvo girdėti dūsavimas, stenėjimas, šluotų čaižėjimas, indų bildesys ir saldaus pasitenkinimo balsai:

– A, ta ta ta!

– Ū tiu tiu tiu!

– Eu, koks bjaurus – kruvinas!

Tam tikri emocinės leksikos atvejai yra eufemizmai ir vulgarizmai. Pavyzdžiui, M. Valančiaus ,,Meškininkų“ čigonas pasakoja: Per amžių ne kartą atsitiko svetimas klėtis, jaujas ir kūtes aplankyti, bet niekuomet tokios nelaimės neprityrėm kaip dabar. Čia veiksmažodžiu aplankyti pakeistas apvogti. Žemaitės apsakyme ,,Petras Kurmelis“ skaitome: Langeliai seni, maži; tie patys apkerpėję, muselių numarginti: matyti, niekados nešluostomi. Veiksmažodis numarginti vartojamas vietoj apdergti.

Žodžiai, vartojami, norint pasakyti švelniau, yra eufemizmai.

  priešingybė yra šiurkštūs, storžieviški žodžiai! – vulgarizmai. 

Bardamas ,,nevalyvuosius“ būrus, K. Donelaitis sušunka:

Snargliau! eik pirma mokinkis kakalį šildyt...

Eik, žioply! tu, juk kasmets dėl ėdesių skundies.