2007 m. II turo diktanto tekstas

      Ramutė Skučaitė

Suvokti ir būti

 

Graužia sąžinė. Vis rečiau išgirstame ar tariame žodžius, kurie anksčiau buvo laikomi asmenybės savastimi. Nūdienos žmogui [–] tai [–] jau abstrakcija, atimanti brangų, vien pinigais vertinamą[,] laiką.

Nelinksma, bet[,] deja, sąžinės mesianizmas dvęsta, galbūt daro staigų posūkį į jau nebe asmeninės, o nacionalinės sąžinės nuopuolį ar net moralinį vakuumą. Naujoji visuomenė nori savo veiklos vaisius matyti, apčiuopti, ragauti, tačiau[,] šiukštu[,] ne mąstyti, kas padaryta ne taip[,] tuos vaisius auginant ir reškiant. Retas drįsta išgirsti, kas gresia neišklausius priekaištų, tyliu sąžinės balsu tariamų pačiam sau, kartojamų kelissyk, pusšimtį, o neretai [–] begalybę sykių. Kartojamų, kol bus suvokta, kas ne taip.

Neturėti sąžinės – [,] vadinasi, nebūti. Bet ir turėdami dažnai jos nejaučiame, negirdime ar tariamės negirdį. Tik nepatikėkime, kad nutilusi sąžinė [–] visiškai prarasta, [–] [,–] tikėkime ją esant. Tikėkime ja,[–] paniekinta, apspjaudyta, sergančia, esančia ir prabilsiančia[,] vos radus žodį jai pabudinti ir prikelti. Jai išgydyti reikia tikro žodžio, gimusio tiesoje ir įkūnijančio tikros būties troškimą. Mes patys turime rasti tą žodį – [,] paniekintos sąžinės tęsėją. Suvoksime jį radę, nes jis išsyk užžiebia baikščią vilties kibirkštėlę. Baikščią, iš pradžių švysčiojančią kaip žaltvykslę. Bet tik nuo jos žiburiavimo atšils, pabus sąžinė ir ims draskyti sielą [–] [,] vos mums pajutus ją šąlant. Pabudusi sąžinė atsakys, nes durys iš tamsos į šviesą visados atdaros.

 

      Pastaba

      Laužtiniuose skliaustuose [ ] nurodomi galimi alternatyvūs skyrybos variantai. Jie vertinami kaip teisingi atsakymai.

 

dvèsti, dvęsta, dvẽso intr. Vlkv blėsti, gesti: Lempa pradėjo dvèsti.

 

Nacionalinis diktantas 2007, II turas

 

Šaltiniai

http://www.vlkk.lt/lt.php

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *