2016 m. pagrindinio ugdymo lietuvių kalbos patikrinimo užduotis (rašymas)

      Pasirinkite vieną iš trijų užduočių ir parašykite atitinkamo žanro 250–350 žodžių tekstą. Parašę suskaičiuokite žodžius, paraštėje pažymėkite 250 žodžių ribą, o jeigu žodžių mažiau, parašykite jų skaičių. 

 

1 užduotis

      Perskaitykite Janinos Degutytės eilėraštį.

Gerumas

 

Gerumas gerumas gerumas – 

pirmapradis nebūtas ir užmirštas 

neįtikėtinas kaip mėlyna gulbė 

įtartinas kaip vidudienio varpas 

paslaptingas kaip eglių vakaras  

 

Šiltais aukso atspindžiais

skausmą lytėdamas 

nušviesdamas mūsų likimą 

kur esi kur esi 

 

Tau maža vietos mūsų narveliuose 

trūksta oro mūsų dūmuose 

kas naktį spindinti pasauliui 

žvaigždė – tavo sesuo 

aukštas virpantis medis 

tavo šešėlis 

 

Įrašysim tave 

Į Raudonąją knygą…

J. Degutytė. Purpuru atsivėrusi. Vilnius: Vaga, 1984

 

      Sugalvokite temą ir parašykite tinkamą pavadinimą rašiniui. Rašydami rašinį atskleiskite savo požiūrį, remdamiesi pateiktu tekstu, asmenine, kultūrine patirtimi.

 

      Jums gali padėti šie klausimai: 

1. Kokių gerumo apraiškų galima patirti kasdieniame gyvenime?

2. Ar gerumo mūsų laikais pakanka?

3. Kodėl gerumas pasaulyje reikalingas?

 

Tikslas – samprotauti, atskleisti savo požiūrį. 

Žanras – rašinys.

 

      Pastaba: parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžius ir paraštėje pažymėti 250 žodžių ribą. Jei žodžių mažiau, parašykite jų skaičių.

 

2 užduotis

      Perskaitykite Ričardo Gavelio romano „Jauno žmogaus memuarai“ ištrauką.

      Visad norėjau rašyti tau laiškus. Šiais rėksmingais laikais, kai visi dudena vienas per kitą, neklausydami pašnekovų, galbūt vienintelis būdas išsisakyti yra laiškų rašymas. Laiško niekas nepertrauks, neužginčys, nori nenori turės išklausyti tavo mintį ligi galo. Seniai taip manau. Visad norėjau rašyti tau laiškus, bet taip ir neišsiunčiau nė vieno. Nors buvau pradėjęs bene šimtą, rašydavau naktimis, kartais ligi paryčių. Paskui griūdavau nors valandėlę nusnūsti, sklidinas keisto džiugesio, tačiau rytas, deja, vis būdavo protingesnis už vakarą. Rytą savo skausmingai kurtą laišką sudraskydavau ir išmesdavau, retai kada jis tverdavo ligi popietės. Kartais efekto dėlei sudegindavau. Ne sykį baudžiausi dar naktį, vos parašęs, įmesti laišką į pašto dėžutę, o paskui – kas bus, tebūnie. Bet taip ir neįmečiau nė vieno. Troškau rašyti tau laiškus, bet nenorėjau gauti atsakymų. 

 Ričardas Gavelis. Jauno žmogaus memuarai. Vilnius: Tyto alba, 2007

 

      Apklausos rodo, kad jauni žmonės namuose, mokykloje, netgi socialiniuose tinkluose dažniausiai nebūna savimi ir kalba visai ne apie tai, apie ką norėtųsi. Parašykite laišką jaunimo portalo skaitytojams ir išsakykite savo požiūrį, kokiomis temomis ir kodėl jauni žmonės nedrįsta kalbėtis su aplinkiniais. Rašydami savo požiūrį atskleiskite remdamiesi įvestimi, asmenine, kultūrine patirtimi.

 

Tikslas – samprotauti, atskleisti savo požiūrį. 

Adresatas – jaunimo portalo skaitytojai.

Žanras – laiškas.

 

      Pastaba: parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžius ir paraštėje pažymėti 250 žodžių ribą. Jei žodžių mažiau, parašykite jų skaičių.

 

3 užduotis

      Perskaitykite straipsnio ištrauką.

      Akademikas Antanas Andrijauskas teigia, kad informacijai tapus lengvai prieinamai nyksta žmogaus noras pažinti. Ilgainiui toks žmogus tampa tiesiog pasyviu informacijos vartotoju, kuris nesugeba laisvai priimti sau naudingų sprendimų. Lietuvių kalbos instituto direktorė Jolanta Zabarskaitė įsitikinusi, kad kultūringo žmogaus sąvoka ir šiandien turi likti tokia pati kaip seniau. „Negalime pakeisti klasikinių dalykų (t. y. išmanymo, išsilavinimo, pažinimo) vienadieniais, nuolat besikeičiančiais. Tarkim, dabar vertinamas žmogus, mokantis rašyti projektus, rytoj bus vertinamas mokantis kurti skaitmeninius debesis ir pan. Visa tai yra kintantys vienadieniai dalykai, o pagrindas turi likti, nes tai yra ir žmoniškumo pagrindas. Tokie dalykai neturėtų keistis. Atsisakyti visko, ką mes sukūrėme per tūkstančius metų – dėl ko?“ – retoriškai klausia ji. 

 www.delfi.lt

 

      Žiniasklaidoje dažnai diskutuojama, ar šiandienos visuomenėje išsilavinimas, kultūra tebėra svarbu žmogui. Parašykite straipsnį į interneto svetainę ir išsakykite savo požiūrį į tai, koks turi būti kultūringas žmogus 21-ajame amžiuje. Sugalvokite straipsnio pavadinimą. Savo požiūrį atskleiskite remdamiesi įvestimi, asmenine, kultūrine patirtimi.

 

Tikslas – samprotauti, atskleisti savo požiūrį, pasiūlyti problemos sprendimo būdą.

Adresatas – jaunimo internetinės svetainės skaitytojai.

Žanras – straipsnis.

 

      Pastaba: parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžius ir paraštėje pažymėti 250 žodžių ribą. Jei žodžių mažiau, parašykite jų skaičių.

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *