2015 m. pagrindinio ugdymo lietuvių kalbos patikrinimo užduotis (rašymas)

      Pasirinkite vieną iš trijų užduočių ir parašykite atitinkamo žanro 250–350 žodžių tekstą. Parašę suskaičiuokite žodžius, paraštėje pažymėkite 250 žodžių ribą, o jeigu žodžių mažiau, parašykite jų skaičių.

 

1 užduotis


      Perskaitykite Sigito Gedos eilėraščio ištrauką.

Kasdieniškas gyvenimas

Šviesa ir muzika mus gelbsti, niekas kitas,

Pasaulis taip iš anksto sumanytas

Šviesos ir muzikos, harmonijos tvane, –

Dėl to taip gera mums. Mene

Mes regim, girdim tobulą pasaulį,

Kad ten visai kitus žodžius pasakom,

Kad neišduodam nieko niekada;

Šviesos ir muzikos didinga valanda

Galėtų gaubti mūsų trumpą amžių,

Mes patys viską trumpinam ir glamžom,

Ieškodami didybės ir garbės…

S. Geda. Mamutų tėvynė

 

      Sugalvokite temą ir parašykite tinkamą pavadinimą rašiniui. Rašydami rašinį atskleiskite savo požiūrį, remdamiesi pateiktu tekstu, asmenine, kultūrine patirtimi.

 

      Jums gali padėti šie klausimai:

      1. Kuo skiriasi meno ir realusis pasauliai?

      2. Kodėl meno pasaulis gali būti patrauklesnis už kasdienybę?

      3. Kam žmogui reikalingas menas?


      Tikslas – samprotauti, atskleisti savo požiūrį.

      Žanras – rašinys.

 

      Pastaba: parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžius ir paraštėje pažymėti 250 žodžių ribą. Jei žodžių mažiau, parašykite jų skaičių.

 

2 užduotis


      Perskaitykite ištrauką iš pokalbio su kunigu Juliumi Sasnausku.

      Kaip Jonas Aistis daug rašė apie savo lauką, kelią, pievą, kryžių ir mėlyną šilo juostą, kad jam čia gera „gyvent ir mirti“, taip ir aš Vilniui galėčiau pasakyti, jog man gera jame ir su juo, kad jis gražiausias pasaulyje miestas, kad jį myliu ir svajoju, jog dangiškoje Jeruzalėje bent viena gatvelė ar tarpuvartė bus vilnietiška. Daug kas jam yra panašiai kalbėjęs, nieko čia nauja. Net atvykėliai pastebi jo grožį, originalumą. O jeigu čia gimei ir pragyvenai dešimtmečius, tai visai suprantama, kad esi pilnas gražiausių jausmų. Gal tik savo mamas mylime jau gimdami, o visa kita – savo tėvynę, savo miestą ar kaimą, kitus žmones, turbūt ir patį Dievą – tenka pamilti iš lėto, žvilgsnis po žvilgsnio, susitikimas po susitikimo. Mano vaikystės Vilnius buvo pilnas nežinios, baugumo, paslapčių. Kaip ir viskas vaikystėje. Reikėjo su juo susidraugauti. Reikėjo drąsos pereiti į kitą gatvės pusę, pasižiūrėti, kas yra už bažnyčios durų ar aname Vilnelės krante arba kas matyti pirmąsyk užsilipus ant Gedimino kalno. Vilniaus darėsi vis daugiau ir daugiau, vis brangesnio, vis labiau stulbinamo. Taip ir dėliojasi mums mylimo miesto paveikslas.

,,Toks Vilnius“ // www.bernardinai.lt

 

      Įsivaizduokite, kad per atostogas jūs aplankėte užsienyje gyvenantį susirašinėjimo draugą, niekada nebuvusį Lietuvoje, susipažinote su jo šalimi ir gimtuoju miestu. Parašykite draugui laišką ir argumentuotai aptarkite, kodėl reikėtų apsilankyti Lietuvoje / jūsų gimtajame mieste. Rašydami savo požiūrį atskleiskite remdamiesi įvestimi, asmenine, kultūrine patirtimi.

 

      Tikslas – samprotauti, atskleisti savo požiūrį.

      Adresatas – jūsų bendraamžis.

      Žanras – laiškas.

 

      Pastaba: parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžius ir paraštėje pažymėti 250 žodžių ribą. Jei žodžių mažiau, parašykite jų skaičių.

 

3 užduotis


      Perskaitykite ištrauką iš interviu su lyderystės treneriu Dariumi Čiboniu.

      Kaip išgryninti savo tikslus ir kaip jų siekti?

      Reikia išsikelti tokį tikslą, kokį norėtum pasiekti, o ne tokį, koks šiuo metu atrodo realus. Nes jei sieksi kompromisinio tikslo, trūks motyvacijos, o pasiekęs nesijausi patenkintas. Taigi, suprask, ko nori, užsibrėžk, iki kada planuoji pasiekti, bei nuspręsk, nuo ko pradėsi ir kada pasieksi. Viskas. Paskui – veiksmai.
      Pakalbėkime apie asmeninį efektyvumą. Kas tai yra?

      Aš tai suprantu kaip žmogaus sugebėjimą veiksmingiausiu būdu pasiekti tai, kas jam svarbu. Yra žmonių, kurie iš karto sako: „Man nepavyks nieko pasiekti.“ Yra tokių, kurie per labai trumpą laiką iš taško A į tašką B nuvažiuoja labai didelį atstumą, tai yra pasiekia labai daug. Tai ir yra asmeninis efektyvumas.

      Kaip jį didinti?

      Tu negali pataikyti į taikinį, kurio nematai. Reikia taikinio, tai yra tikslo, ir kiekvieną dieną žengti bent žingsnelį to tikslo link. Vieną dieną pamatysi, kad jau esi nebe ten, kur buvai vakar.

      Ko reikėtų atsikratyti?

      Vieni esame kuklesni, kiti – labiau užsispyrę, bet visiems reikėtų atsikratyti aplinkos įtakos, atsiriboti nuo žmonių ir informacijos šaltinių, kurie menkina pasitikėjimą savimi.

Pagal „Tu negali pataikyti į taikinį, kurio nematai“ // www.bernardinai.lt

 

      Šių dienų žiniasklaidoje dažnai diskutuojama apie lyderystę, rengiami įvairūs mokymai. Parašykite straipsnį į interneto svetainę ir išsakykite savo požiūrį į tai, kodėl svarbu siekti tikslo ir kaip įveikti nesėkmes. Sugalvokite straipsnio pavadinimą. Savo požiūrį atskleiskite remdamiesi įvestimi, asmenine, kultūrine patirtimi.


      Tikslas – samprotauti, atskleisti savo požiūrį, pasiūlyti problemos sprendimo būdą.

      Adresatas – jaunimo internetinės svetainės skaitytojai.

      Žanras – straipsnis.


      Pastaba: parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžius ir paraštėje pažymėti 250 žodžių ribą. Jei žodžių mažiau, parašykite jų skaičių.

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *