Adreso rašymas

      Adresas – asmens gyvenamosios vietos (namų) ar darbovietės, įmonės ar įstaigos buvimo vietos (buveinės) nurodymas. Platesne reikšme adresas apima ir adresatą, lietuviškai sakant – siuntos gavėją, t. y. asmenį ar įmonę, kuriai kas siunčiama. Adresai ant laiškų vokų ar kitų siuntų rašomi Pašto taisyklių nustatyta tvarka: pirma – adresatas, t. y. kam siunčiama, paskui adresas – kur siunčiama.

Gavėjas (adresatas) rašomas naudininko linksniu, pvz.: Jonui Stankaičiui, Irenai Mickienei, siunčiant į užsienį – vardininku, pvz.: Friedrich Schiller, Jonas Stankaitis. Prieš gavėjo vardą ir pavardę gali būti mandagumo žodžiai ir titulai, pvz.: Gerb. p. Jonui Stankaičiui; Doc. Irenai Mickienei. Jei gavėjas yra įstaiga ar padalinys, jie taip pat rašomi naudininko linksniu, pvz.: Darbėnų vidurinei mokyklai; Lietuvių kalbos katedrai. Po gavėjo nurodoma įstaiga laikoma adreso dalimi ir rašoma vardininko linksniu, pvz.:

 

Akad. Petrui Vaitkui                                             Lietuvių kalbos katedrai

Ekonomikos institutas                                           Vilniaus universitetas

 

Adresas pradedamas nuo siauriausios reikšmės vietos – gatvės ar kaimo pavadinimo; toliau eina miestas ar rajonas su priekyje rašomu pašto kodu; pabaigoje, jei reikia, rašoma valstybė.

Į miestą ar rajono centrą siunčiamo laiško adresas rašomas eilutėmis tokia tvarka: vienoje eilutėje gatvė ir namo numeris (kampinio namo dvigubas numeris rašomas su pasviru brūkšniu), po brūkšnio – buto numeris; kitoje eilutėje pašto kodas (vienas ar su valstybės kodu LT) ir miestas, pvz.:

 

A. Jakšto g. 1/25                                        A. Jakšto g. 1/25                                  Gedimino pr. 17-3

LT-00000 Vilnius                                      LT-00000 Vilnius                                LT-00000 Vilnius

 

Į kaimą atskiromis eilutėmis rašoma: kaimas, paštas, pašto kodas ir rajonas; į vietovę, turinčią paštą – gatvė ir namo (jei yra, ir buto) numeris, vietovės vardas, pašto kodas ir rajonas, pvz.:

 

Senovės k.                                                                       Alyvų g. 3

Kabelių pšt.                                                                     Kivyliai

LT-00000 Varėnos r.                                                       LT-00000 Akmenės r.

 

Siuntos tik į paštą be namų ar darbovietės adreso adresuojamos dviem būdais – „Iki pareikalavimo“ arba su nuoroda „Pašto dėžutė“ (gali būti trumpinama raidėmis su taškais: P. d.), pvz.:

 

Iki pareikalavimo                                                            Pašto dėžutė 317

LT-00000 Klaipėda                                                         LT-00000 Kaunas

 

Į užsienį siunčiamų siuntų adresas rašomas tos šalies nustatyta tvarka, o pabaigoje pridedamas valstybės pavadinimas lietuvių kalba ir skliaustuose tos šalies kalba, pvz.:

 

409 Cedar ave                                                                 25, rue Pasteur

Waukegan IL.                                                                  60088 73001 Paris

JAV (USA)                                                                      Prancūzija (France)

 

Atgalinis (siuntėjo) adresas rašomas ta pačia tvarka kaip ir gavėjo – pirma siuntėjas (adresantas), paskui jo adresas. Yra tik du skirtumai: pirma, siuntėjas visada (ir siunčiant į užsienį, ir Lietuvoje) rašomas vardininko linksniu; antra, valstybės pavadinimas rašomas gavėjo šalies kalba, skliaustuose – lietuvių kalba (toks turės būti atsakomojo laiško užrašas).

Visas užrašas išdėstomas taip: gavėjas (paryškintu būdu) ir jo adresas (paprastomis raidėmis) rašomi laiško ar kitos siuntos apatinėje dalyje, dešinėje pusėje. Siuntėjo adresas (mažesnėmis raidėmis) rašomas kairiajame viršutiniame voko (ar kitos siuntos) kampe arba kitoje voko pusėje, jo atvarte.

Lietuvoje siunčiamos siuntos užrašo pavyzdys:

 

Vardenis Pavardenis

I. Šimulionio g. 00-140

LT-00000 Vilnius

 

                                  Vardenytei Pavardenytei

                                  Santaikos g. 0-20

                                  LT-00000 Marijampolė

 

Į užsienį siunčiamos siuntos užrašo pavyzdys:

 

Vardenis Pavardenis

Respublikos g. 00-3

LT-00000 Panevėžys

Litauen (Lietuva)

                              Prof. Friedrich Schiller

                              Baugenhagen str. 2

                              Halle (Saale)

                              4070 Vokietija (Germany)

 

Įstaigų siunčiamuosiuose raštuose adresatas su adresu reikiamoje vietoje rašomi pašto siuntų adresavimo tvarka. Šia tvarka adresas rašomas ir įstaigų bei įmonių blankuose.

Informaciniuose užrašuose, skelbimuose ir reklamoje vieta, nurodoma be adresato ir pašto kodo, gali būti rašoma ir ne siuntų adresavimo tvarka – prasidėti nuo platesnės reikšmės vietovardžių (miesto ar rajono pavadinimo), ypač jei greta yra ir kitų duomenų ir jei vardijami kelių skirtingų būstinių adresai, pvz.: Kreiptis: Kaunas (arba Kaune), Gedimino g. 47, 102 kab. / Klaipėda (arba Klaipėdoje), S. Šimkaus g. 2, 54 kab.; Informacija teikiama: Vilnius, Verkių g. 37, 2 aukštas, 30 kab., tel. 77 84 13.

Tokia tvarka asmens gyvenamoji vieta įrašoma piliečio

pase — čia dedamas toks spaudas: Miestas_____ / Gatvė

_______ / Namo Nr. _____ buto Nr. _____

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *