2009 m. pagrindinio ugdymo lietuvių kalbos patikrinimo užduotis (rašymas)

      Pasirinkite vieną iš trijų užduočių ir parašykite atitinkamo žanro 250–300 žodžių tekstą. Kai parašysite, suskaičiuokite žodžius ir pažymėkite 250 žodžių ribą paraštėje. Jei parašėte mažiau žodžių, pažymėkite paraštėje, kiek žodžių yra jūsų tekste.

1 užduotis

      Įsivaizduokite, kad reklamų kūrėjai kreipėsi į visuomenę, prašydami išsakyti nuomonę apie jų sukurtas reklamas. Parašykite reklamų kūrėjams dalykinį laišką, išsakydami savo nuomonę apie reklamos naudą, žalą ir kita, pasiūlykite problemos sprendimo būdus. Kai argumentuosite, galite remtis skaityta, matyta, girdėta informacija, naudinga patirtimi. Jums gali padėti toliau šiame puslapyje pateikta medžiaga.

 

      Tikslas išsakyti pagrįstą nuomonę.

      Adresatas reklamų kūrėjai.

      Žanras dalykinis laiškas.

2009 rašymas

       Mobiliojo ryšio reklama ant sąsiuvinio                                 Stendas Vilniaus gatvėje

      Pastaba. Parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžių ir parašyti jų skaičiaus paraštėje.

 

2 užduotis

      Įsivaizduokite, kad bendraamžių klube nusprendėte pasiūlyti diskusiją apie žodžio galią ir reikšmę žmogaus gyvenime. Jūsų rašinys šia tema – tos diskusijos pagrindas, todėl sugalvokite įtaigų pavadinimą. Kai argumentuosite, būtinai remkitės literatūra. Jums gali padėti ir istorijos, kalbos bei kitos naudingos žinios, patirtis. Galite pasinaudoti toliau šiame puslapyje pateikta medžiaga.

 

      Tikslas – išsakyti pagrįstą nuomonę.

      Adresatas bendraamžiai.

      Žanras rašinys.

      Pasaulyje, taip dažnai šaltame ir abejingame, dvasią pakeliantys rašteliai yra tarsi šilumos ir ramybės šaltiniai. Visiems mums kartais reikia pastiprinimo, o kelios pagyrimo eilutės ne kartą yra pakeitusios dieną ir net gyvenimą.

Fredas Baueris, scenaristas

 

      Keikimasis yra didžiausia nuodėmė. Žmonės sakydavo, kad į pragaro gelmes greičiau nugarmės keikūnas negu vagis ar žmogžudys, nes žmogžudys pražudo tik kūną, o keikūnas – kūną ir sielą. Keikimas gali išsipildyti, nes kiekvienas žmogus, kaip ir gyvulys, turi laimingų ir nelaimingų valandų. Nusikeikus nelaimingą valandą, tai ir išsipildo. Be to, keiksmas išsipildo skirtingai. Pavyzdžiui, motinos ar tėvo, vyresniojo ar nuskriaustojo keiksmas dažniau išsipildo negu kitų žmonių.

Pranė Dundulienė, etnologė

     Pastaba. Parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžių ir parašyti jų skaičiaus paraštėje.

 

3 užduotis

      Įsivaizduokite, kad jaunimui skirtas psichologijos žurnalas skelbia straipsnių konkursą skaitytojams, norėdamas išsiaiškinti, kas paaugliams yra gero charakterio žmogus ir kaip tokiam tapti. Sugalvokite straipsniui įtaigų pavadinimą. Aptarkite problemas, kurios kyla paaugliams svarstant, kas yra gero charakterio žmogus. Išsakykite, kaip jūs suprantate gerą charakterį. Pasiūlykite sprendimą, kaip paaugliui tapti gero charakterio žmogumi. Rašydami straipsnį, remkitės kultūrine, literatūrine bei kita naudinga patirtimi. Jums gali padėti toliau šiame puslapyje pateikta medžiaga.

 

      Tikslas – pasiūlyti problemos sprendimo būdus.

      Adresatas – žurnalo skaitytojai.

      Žanras – straipsnis.

Geras ir žodžio paklauso, pikto ir lazda neveikia.

Lietuvių patarlė

     

      Psichologai teigia, kad geras charakteris – moralių minčių, moralių jausmų ir veiksmų visuma. Jie pateikia tokią gero charakterio sudėtinių dalių schemą:

2009_rašymas

      Pastaba. Parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžių ir parašyti jų skaičiaus paraštėje.

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *