2008 m. pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo užduotis

Rašymo užduotis

 

Pasirinkite vieną iš trijų užduočių ir parašykite nurodyto žanro 250-300 žodžių darbą. Parašę suskaičiuokite žodžius ir pažymėkite 250 žodžių ribą paraštėje. Jei parašėte mažiau žodžių, parašykite paraštėje, kiek žodžių yra darbe.

 

1 UŽDUOTIS

2008-ieji metai Lietuvoje paskelbti Skaitymo metais. Mokykloje organizuojama akcija, siekiant skatinti jaunesniųjų klasių mokinius skaityti. Parašykite apie skaitymo malonumą ir prasmingumą rašinį, skirtą jaunesniųjų klasių mokiniams. Sugalvokite savo darbui įtaigų pavadinimą. Būtinai remkitės literatūros žiniomis, konkrečiais kūriniais ir savo, kaip skaitytojo, patirtimi.

Tikslas – išsakyti savo požiūrį ir patyrimą.

Adresatas –jaunesniųjų klasių mokiniai.

Žanras – rašinys.

Galite pasinaudoti pateikta medžiaga apie skaitymą.

Visuomet ilgėjaus skaitymo, bet man visur trūko knygų; kame tik galėjau gauti, skolinau skaityti. (…) Susipažinau su kaimynais dvarponiais. Aš pasinaudojau ir gavau lenkiškų knygų pasiskaityti; apie lietuviškus raštus nesirūpinom. Užginti lietuviški, ir gana.

Mūsų sodžiaus vieno kaimyno vaikas buvo Šiaulių gimnazijoj. (…) Išvažiuojant į Šiaulius Poviliukui, vienas šio, kitas to prašo nupirkti duoda pinigų, ir aš prašau, kad paskolintų kur kokią knygą man pasiskaityti.

Ištraukos iš Žemaitės „Autobiografijos“

* * *

Skaitymas, rodos, suteikia didžiausią laisvę. (…) Šį jausmą patyriau vaikystėje ir ankstyvoje jaunystėje, kai skaičiau knygas, kurių nereikėjo „išmokti“ pamokai, apie jas rašyti rašinius, atpasakoti per egzaminus. Toks kažkada įsisąmonintas skaitymas, kada viena po kitos beveik nesirenkant „ryjamos“ knygos, ir bus padaręs didžiausią poveikį, kartais iki iškvaišimo. Tai prisimenu kaip ypatingą malonumą. O apskritai reikia perskaityti tūkstančius knygų, kad suprastum tik kelias pačias svarbiausias. (…)

Šiandien nežinau, kas yra gera knyga, kur ją rasti ar kaip išsirinkti, kad sukrėstų, paveiktų mąstymą, ilgam liktų atmintyje. Man reikia KNYGOS, o ne knygų.

Marcelijus Martinaitis, poetas

* * *

Todėl visiems, kurie neranda savęs, kurie ilgisi kažko nuostabaus, galiu duoti paprastą patarimą – skaitykite!

Knyga – tai tiltas, jungiantis du pasaulius: tikrąjį ir rašytojo vaizduotės sukurtąjį. Knyga – tai bilietas keliauti, pažinti kitą pasaulį ir… savąjį…

Iš mokinės rašinio

Pastaba. Parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžių ir parašyti skaičiaus paraštėje.

 

2 UŽDUOTIS

Didžiausi Lietuvos interneto svetainių kūrėjai organizuoja akciją „Neburnok.lt, kad paskatintų internautus etiškai ir kultūringai reikšti mintis.

Parašykite straipsnį į jaunimo žurnalą apie elgesio kultūrą internete. Sugalvokite ir parašykite įtaigų pavadinimą. Pristatykite problemą, išsakykite savo požiūrį ir pasiūlykite galimus jos sprendimo būdus.

Tikslas – pristatyti problemą, išsakyti savo požiūrį ir pasiūlyti jos sprendimą.

Adresatas – žurnalo skaitytojai.

Žanras – straipsnis.

Galite pasinaudoti pateikta medžiaga iš interneto svetainių projekto „Neburnok.lt.

Ar egzistuoja cenzūra?

neburnok.lt projekto dalyviai pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie:

yra vulgarūs;

skatina smurtą;

yra grasinantys;

įžeidžia mažumas;

skatina tautinę, rasinę, religinę ar kitokią neapykantą;

• yra pasirašyti apsimetus kitu, realiai egzistuojančiu asmeniu ar kompanija.

* * *

Jeigu aš bijau pasakyti savo vardą, vadinasi, nesu iki galo atviras. Nemėgstu būti šalia žmonių, kurie slepiasi po neaiškios kilmės kaukėmis. Su tokiais ne tik nesmagu, bet ir beprasmiška bendrauti – vis tiek nesužinosi, kas jis iš tikro.

Dialogas mezgasi tik tuomet, kai jauti, kad pašnekovas tave gerbia. Be to, netikiu, kad žmonės nori tik burnoti, menkinti ir pykti. Tiesiog „blogų“ žinių repertuaras mūsų šalyje yra kur kas platesnis nei gerai nuteikiančios informacijos.

Kviesčiau prie neburnok.lt akcijos prisidėti ne tik komentarų rašytojus, bet ir žurnalistus bei visuomenės veikėjus, kuriančius tai, ką paskui žmonės komentuoja.

Jurga Šeduikytė, dainininkė

* * *

Net jeigu kitas yra nepraustaburnis ir neišauklėtas tipas, kuris, užuot kalbėjęs, tiesiog keikiasi, vis dėlto jis yra bendrapilietis – jis gyvena šioje šalyje. Jeigu tu jam uždrausi keiktis internete, jis tave „iškolios“ laiptinėje arba užrašys grafitą ant sienos. Nepabėgsi nuo jo į švarią išvalytą intelektinę erdvę…

Rytis Juozapavičius, žurnalistas

Pastaba. Parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžių ir parašyti skaičiaus paraštėje.

 

3 UŽDUOTIS

Psichologinė tarnyba renka informaciją apie mokymosi krūvius. Parašykite dalykinį laišką Psichologinei tarnybai: pristatykite situaciją ir savo požiūrį, aptarkite problemas ir pasiūlykite sprendimo būdus.

Tikslas – pristatyti situaciją, savo požiūrį ir pasiūlyti problemos sprendimą.

Adresatas – Psichologinės tarnybos darbuotojai.

Žanras – dalykinis laiškas.

Galite pasinaudoti paveikslėlyje pateikta informacija iš Švietimo ir mokslo ministerijos leidinių apie mokymosi krūvius.

2008_p1Iš mokinių dienoraščių:

Spalio 15 d.

Nežinau, ką daryti. Labai nesiseka lietuvių kalba. Iš rašinio gavau ketvertą. Bijau pasakyti mamai, nes ji labai pyksta dėl kiekvieno blogo pažymio. Man atrodo, kad manęs nemėgsta lietuvių kalbos mokytoja, nes mano interpretacijos tokios trumpos kaip formulės… Gal palauksiu, kol gausiu dešimtuką iš matematikos, tada pasakysiu ir apie ketvertą. Galbūt tada mama pyks perpus mažiau?

Agnė

* * *

Gruodžio 19 d.

Kažkodėl mokytojai sako, kad esu labai išblyškęs, klausia, ar nesergu. Nesergu, bet jaučiuosi pavargęs. Man jau visko iki kaklo, o dar tas „Hamletas“, kur man jį gauti??? Kažkas sakė, kad eiliuotas. Ir kas gali skaityti eiliuotą tekstą??? Kodėl negalėtų rimtų knygų išleisti kaip komiksų, visi paaugliai perskaitytų. Galbūt tai gera verslo idėja? Reikės pasitarti su draugeliu.

Lukas

Pastaba. Parašę nepamirškite suskaičiuoti žodžių ir parašyti skaičiaus paraštėje.  

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *