Užuojauta

      Užuojautos rašomos gedint dėl kieno nors mirties. Kai miršta artimas žmogus, rašoma užuojauta jo artimiesiems. Reiškiama užuojauta ir mirus artimo žmogaus giminaičiui. Užuojautos dažniausiai skelbiamos spaudoje, jos priskirtinos skelbimams.

Užuojauta turi būti glausta, informatyvaus pobūdžio. Joje nurodoma užuojautos priežastis, adresatas ir siuntėjas. Užuojautos priežastis dažniausiai nusakoma prielinksniu dėl, pvz.:

 

Nuoširdžiai užjaustame A. ir B. Jonaičius dėl tėvelio mirties.

 

Skaudžią netekties valandą dėl netikėtos brolio mirties užjaučiame A. B.

 

Prekybos centro „Iki“ darbuotojai nuoširdžiai užjaučia artimuosius dėl tragiškos A. B. mirties.

 

Kartais užuojauta be reikalo sudaroma su padalyviu (pvz.: Mirus A. B., reiškiame nuoširdžią užuojautą artimiesiems; Žuvus brangiam broliui D., nuoširdžiai užjaučiame A. B.). Tokiu atveju pabrėžiama ne užuojautos priežastis, bet laikas, t. y. kada užjaučiama.

Užuojautoje nurodoma ir adresato, t. y. asmens ar asmenų, kuriems skiriama užuojauta, vardas ir pavardė.

Bendradarbiai, moksleiviai ar studentai, pasirašydami užuojautoje, gali nurodyti darbovietės ar mokymo įstaigos pavadinimą arba pasirašyti taip: Darbo draugai, Bendradarbiai, Klasės draugai, Bendraklasiai, Kurso draugai, Bendrakursiai (tik ne Klasiokai, Kursiokai). Jei pasirašo daug asmenų, jų pavardžių nurodyti nederėtų, nes užuojautoje pasirašiusiųjų sąrašas neturėtų būti ilgesnis už patį tekstą. Tokiu atveju užtenka apibendrinamųjų žodžių: Kaimynai, Draugai ar pan. Jei užuojautą pasirašo viena ar kelios šeimos, vienas ar keli asmenys, nurodomos jų pavardės.

Kai kurios užuojautos skiriasi nuo įprastų. Jose įterpiama publicistinių samprotavimų, išreiškiamas gailestis, atjauta, guodžiama ir raminama, pvz.:

 

Mamytės netekties skausmą tesumažina šviesus Jos prisiminimas ir nuoširdi mūsų užuojauta.

 

Jei rašoma netradicinė užuojauta, ji turėtų būti pačių sukurta, savita ir nuoširdi.

Nerekomenduojama rašyti eiliuotų užuojautų – jos dažniausiai vienodos, banalios. Geriau pasakyti trumpiau, paprasčiau, bet nuoširdžiai.  

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *