Greta, šalia

      Abu prielinksniai vartojami su kilmininku ir yra visiškai sinonimiški, lengvai pakeičiami vienas kitu, tik šalia kiek dažnesnis, bent jau šnekamajai kalbai įprastesnis. Kalboje nereti jiems homonimiški prieveiksmiai, pvz.: Stok greta, sėsk šalia (prieveiksmiai) – Stok greta brolio, sėsk šalia manęs (prielinksniai).

Prielinksnių greta ir šalia konstrukcijos reiškia vietą – dažnai su būdo reikšmės atspalviu: Laukėme, kol mus įleis į greta rūmų esantį muziejų. Šalia kelio blinksojo kažkieno paliktas rąstgalys. Šalia kombaino pamažėle važiavo sunkvežimis.

Sovietmečiu buvo per daug pradėjusios plisti samplaikos greta su, šalia su. Kam sakyti Greta su arba Šalia su draugu žingsniavau aš, kai užtenka Greta draugo arba Šalia draugo (gyvai skambėtų ir Kartu su draugu) žingsniavau aš.

Įsidėmėtina, kad greta ko arba šalia ko nevartotina su judėjimo veiksmažodžiais būdui reikšti, kai judama pro stovintį objektą. Tokiu atveju tinka tik pro ką. Kai kas pasako, parašo: Kamuolys praskriejo šalia vartų (ar net šalia su vartais). Akmuo prašvilpė greta virpsto. Turi būti Kamuolys praskriejo pro vartus, pro pat vartus arba pro šalį. Akmuo prašvilpė pro (pat) virpstą. Taisant kartais reikia atsisakyti slinkties veiksmažodžio: Du jo šūviai lėkė visai šalia tikslo (= buvo visai arti, netoli tikslo; paprasčiau: vos nepataikė).

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *