Tarp

      Tarp paprastai vartojamas su daugiskaitos kilmininku, pvz.: Pasiklydo tarp medžių, o jei su vienaskaitos, tai konstrukcijoje mažiausiai turi būti du kilmininkai, sujungti jungtuku ir, pvz.: Pasiklydo tarp eglės ir pušies.

Bendrinei kalbai netinka tarminis variantas terp (labiau toleruojamas tarpu), tačiau gali tikti pilnoji forma tarpe, dažniau vartojama polinksniu, pvz.: Svečių tarpe buvau ir aš, nors gyviau, įprasčiau Tarp svečių buvau ir aš.

Tarp konstrukcijos dažniausiai reiškia vietą, ribojamą dviejų ar kelių objektų (a.) arba apsuptą daugelio vienarūšių daiktų (b.):

a. Spinta stovi tarp krosnies ir stalo. Vaikas atsisėdo tarp motinos ir senelės. Tarp Vilniaus ir Kauno maždaug šimtas kilometrų;

b. Laivas įstrigo tarp ledų. Tarp vilkų ir žmogus turi kaukti. Gyvenimą leidau tarp knygų.

Tarp konstrukcijos vengtinos reikšti vietai, susijusiai ne su materialia, o su kokia kita apsuptimi: Jo vaikystė praėjo tarp skurdo, alkio (- skurstant, alkstant). Kaip tu gali dirbti tarp tokios erzelynės (- tokioje erzelynėje; kai tokia erzelynė)?

Vietai biriuose ar sklaidžiuose daiktuose reikšti kiek įprastesnis vietininkas, bet nėra klaida ir prielinksnio tarp konstrukcija: Auksas ir tarp pelenų (plg. pelenuose) žiba. Gal tarp šiaudų (plg. šiauduose) atrasim? Ko sėdit tarp dūmų (plg. dūmuose)?

Šiaurės Lietuva (daugiausia šiaurės panevėžiškiai) tarp (terp) konstrukcijas vartoja ir vietoj vietininko (a.) ar prielinksnio į konstrukcijų (b.), kai kalbama apie vieną kokį daiktą, turintį vidų. Tai aiškiai tarminė, esanti už bendrinės kalbos ribų vartosena:

a. Vakarienę verdam tarp puodo (- puode). Vaikus maudydavo tarp geldos (= geldoje);

b. Pilk arbatą tarp stiklinės (- į stiklinę). Įkišim tave tarp maišo (- į maišą).

Tarp konstrukcijos gali reikšti laiką, ribotą dviejų momentų: Tau paskambinsiu tarp devintos ir dešimtos. Tarp pusryčių ir pietų mums priešpiečių neduodavo.

Šios konstrukcijos gali reikšti ir kiekį, ribojamą dviejų skaičių, svorių ir pan.: Uždirbu tarp penkių ir šešių šimtų. Tokios žuvys sveria tarp kilogramo ir dviejų.

Tarp konstrukcijomis kartais reiškiama išskirtis (Jis buvo stipriausias tarp vyrų), bet čia įprastesnės iš konstrukcijos (stipriausias iš vyrų, plg. ).

Tam tikruose posakiuose tarp konstrukcijos vartojamos būdui reikšti, pavyzdžiui, rašyti tarp skliaustelių, tarp kabučių.

Tarp konstrukcijos tinka reikšti objektams, tarp kurių vyksta bendravimas ar konfliktai: Tarp šalių prasidėjo derybos. Jie turi tarp savęs pasitarti. Tarp mūsų kalbant, vargu ar kas pasikeis. Vyko susirėmimai tarp gyventojų ir kariuomenės.

Su kai kuriais veiksmažodžiais (ypač skirtis, rinktis) tarp konstrukcijos vengtinos: Tas paukštis savo plunksnomis skiriasi tarp visų (- iš visų; nuo visų). Tarp tų mergaičių (mergaičių) labiausiai išsiskyrė viena. Teko rinktis tarp kelių pasiūlymų (kelių (pa)siūlymų) vieną. Tarp eksponatų (Iš eksponatų) kelis atrinkome parodai. Skirstyti, dalyti irgi įprasčiau kam, negu tarp ko, plg. paskirstė, padalijo paramą tarp gyventojų ir gyventojams (naudininkas labiau reiškia, kad teko visiems).

Sovietmečiu prielinksniu tarp ir ypač polinksniu tarpe (pagal dažną rusų kalbos sredi vartoseną) buvo piktnaudžiaujama. Žurnalistai dažniausiai rašė: vyksta lenktyniavimas tarp cechų vietoj lenktyniauja cechai; rengiami konkursai žemdirbių tarpe vietoj konkursai žemdirbiams ar žemdirbių konkursai; vyksta apsiplunksnavimo procesas viščiukų tarpe vietoj plunksnuojasi viščiukai; tarp merginų šnekama vietoj merginos šneka; romanas populiarus skaitytojų tarpe, nors gyviau romaną mėgsta skaitytojai arba tiesiog romanas populiarus; sumažėjo nusiskundimų pirkėjų tarpe, nors gyviau sumažėjo pirkėjų nusiskundimų. Dabar tarp vartosena saikingesnė, klystama rečiau.

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *