Ties

      Ties vartojamas su įnagininku.

Ties konstrukcijos reiškia vietą, šalia kurios (a.), o kartais viršum kurios (b.) kas yra ar vyksta. Abiem atvejais galima pasakyti ir kitaip, bet ties lyg pabrėžia, kad kas nors yra tiesiai prie ko ar virš ko:

a. Motina sustojo ties langu (plg. prie lango, šalia lango). Be galo vaizdingi Nemuno vingiai ties Birštonu (plg. prie Birštono, šalia Birštono). Ko taip ilgai dirbi kaip švedas ties Ryga (plg. prie Rygos)? Varomas iš namų, jis suklupo ties vartais (plg. prie vartų, šalia vartų);

b. Ties mano galva (plg. Virš mano galvos) bitė zvimbė. Ties medžių viršūnėmis (plg. Virš medžių viršūnių) suklykė gervės. Ties stalu (plg. Virš stalo) kabėjo lempa.

Ties konstrukcijos netinka, kai nusakomi ne erdvės santykiai, o darbo ar veiklos objektas: Jie dabar dirba ties naujomis temomis (- prie naujų temų; nagrinėja naujas temas). Darbas ties romanu (= prie romano) jam nebuvo lengvas (arba Romaną rašyti jam nebuvo lengva, sekėsi nelengvai). Rūpestis ties mokykliniu rašto darbu (= dėl mokyklinio rašto darbo; dėl rašomojo) nedavė jai ramybės. Ties tuo klausimu (= Dėl to klausimo) dar pagalvokim.

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *