Pridurtiniai sakiniai

      Šie sakiniai sudaromi dažniausiai su santykinio įvardžio kas formomis arba su santykiniu prieveiksmiu kaip. Tie jungiamieji žodžiai šalutiniame dėmenyje eina sakinio dalimis (tuo pridurtiniai sakiniai skiriasi nuo kitų netiesioginio prijungimo sakinių).

Pagrindinis dėmuo atitinka savarankišką sakinį ir neturi jokių atliepiamųjų žodžių. Šalutinis dėmuo, paprastai einantis po pagrindinio, nusako papildomą teigimą apie pagrindinio dėmens (rečiau – atskirų jo dalių) turinį:

Svainis dėvėjo akinius, kas labai pritiko jo užsiėmimui. Išvarė už tai, kad atsisakiau griovius kasti, kas nebuvo derėta. Skurdus kambarys… įgavo kažką gaivaus, lyg naujo, ko vardu nepavadinsi. Šokdama ji mojavo Endriui, už ką vaikinas ją barė. Negudrus tai buvo laužas: suiręs, žemyn sukritęs, kaip paprastai girtuoklių laužai esti.

Pridurtiniai sakiniai būdingesni rašomajai, ypač mokslo darbų kalbai. Pagal savo dėmenų santykį daugelis jų artimi sujungiamiesiems sakiniams su jungtukais ir, o, nes, po kurių eina parodomųjų įvardžių tas, ta, tai, toks formos arba prieveiksmis taip, plg.: Svainis dėvėjo akinius, ir tai labai pritiko jo užsiėmimui.

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *