Anot, pasak

      Anot ir pasak – sinonimiški prielinksniai, galintys keisti vienas kitą. Jie eina su kilmininku ir nurodo informacijos šaltinį: Anot (arba Pasak) patarlės, obuolys nuo obels netoli krinta. Anot (arba Pasak) dėdienės, kaip radom, taip paliksim. Anot (arba Pasak) prezidento, tokie nesutarimai tik kenkia šaliai.

Pastebimas polinkis oficialiojoje kalboje dažniau vartoti pasak, laikyti jį tarsi prestižiškesniu, todėl spaudoje dažniau skaitome pasak patikimų informacijos šaltinių; pasak valdžios atstovų; pasak šios srities specialistų ir pan. Toks polinkis nepeiktinas, bet ir anot iš raštų nereikėtų išstumti, palikti vien buities kalbai.

Pasakymai su prielinksniais anot bei pasak yra aiškūs ir tinka tik tada, kai nurodo informacijos šaltinį, nesutampantį su sakinio veiksmo atlikėju ar būsenos turėtoju. O kai sutampa, ne visada aišku, ar kalbama apie tą patį asmenį, ar apie kitą, todėl taisytini tokie spaudos sakiniai: Anot vairuotojo, pieną jis (kas tas jis?) taip vežioja ne pirmą dieną (= Vairuotojas sakosi ne pirmą dieną pieną taip vežiojąs). Pasak merginų, jos (kas tos jos?) nežinojo krepšininkų pavardžių (= Merginos sakosi nežinojusios krepšininkų pavardžių).

About Algimantas Urbanavičius

Karoliniškių gimnazijos mokytojas
NuorodosPermalink

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *